TNPW1206176KBETA
Mfr.Part #
TNPW1206176KBETA
Description
RES 176K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
176kOhms
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Series :
TNPW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
250mW
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW1206176KBETA
Vishay / Dale TNPW1206176KBETA
TNPW Series, Thin Film, 176kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C