TNPW1206174RBXCN
Mfr.Part #
TNPW1206174RBXCN
Description
RES 174 OHM 0.1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Resistance :
174Ohm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
TNPW1206174RBXCN
Vishay / Dale TNPW1206174RBXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 174Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C