TNPW1206174RBETY
Mfr.Part #
TNPW1206174RBETY
Description
RES 174 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
174Ohms
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Series :
TNPW
Power Rating :
250mW
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.6mm
Datasheets
TNPW1206174RBETY
Vishay / Dale TNPW1206174RBETY
TNPW Series, Thin Film, 174Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C