TNPW1206174RBETA
Mfr.Part #
TNPW1206174RBETA
Description
RES 174 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6mm
2
Feature :
Military
Series :
TNPW
Height :
660.4μm
14 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
174Ohms
Datasheets
TNPW1206174RBETA
Vishay / Dale TNPW1206174RBETA
TNPW Series, Thin Film, 174Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C