TNPW1206174RBEEA
Mfr.Part #
TNPW1206174RBEEA
Description
RES 174 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.2004mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
174Ohms
Series :
TNPW e3
Power Rating :
250mW
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
Height :
660.4μm
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW1206174RBEEA
Vishay / Dale TNPW1206174RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 174Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C