TNPW1206174KBXCN
Mfr.Part #
TNPW1206174KBXCN
Description
RES 174K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Resistance :
174kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TNPW1206174KBXCN
Vishay / Dale TNPW1206174KBXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 174kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C