TNPW120616K5BEEN
Mfr.Part #
TNPW120616K5BEEN
Description
RES 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2004mm
Contact Plating :
Tin
Resistance :
16.5kOhms
Lead Free :
Lead Free
Thin Film
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
16.187578mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Supplier Device Package :
Series :
TNPW e3
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW120616K5BEEN
Vishay / Dale TNPW120616K5BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 16.5kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C