TNPW120616K0BEEN
Mfr.Part #
TNPW120616K0BEEN
Description
RES 16K OHM 0.1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
TNPW e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Height :
660.4μm
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
16kOhms
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW120616K0BEEN
Vishay / Dale TNPW120616K0BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 16kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C