TNPW1206162KFETA
Mfr.Part #
TNPW1206162KFETA
Description
RES 162K OHM 1% 1/4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
TNPW
Military Standard :
Not
Resistance :
162kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2
Depth :
1.6mm
Datasheets
TNPW1206162KFETA
Vishay / Dale TNPW1206162KFETA
TNPW Series, Thin Film, 162kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C