TNPW1206154RBEEN
Mfr.Part #
TNPW1206154RBEEN
Description
RES 154 OHM 0.1% 1/4W 1206
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
1206 (3216 Metric)
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
100V
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW e3
Resistance :
154Ohms
Height :
660.4μm
Length :
3.2004mm
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW1206154RBEEN
Vishay / Dale TNPW1206154RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 154Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C