TNPW1206140RBETA
Mfr.Part #
TNPW1206140RBETA
Description
RES 140 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thin Film
Height :
660.4μm
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Length :
3.2004mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
200V
Series :
TNPW
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Resistance :
140Ohms
Feature :
Military
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW1206140RBETA
Vishay / Dale TNPW1206140RBETA
TNPW Series, Thin Film, 140Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C