TNPW1206101KBETY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW1206101KBETY
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 101K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
610μm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
3.2mm
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
101kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.6mm
Datasheets
TNPW1206101KBETY
Vishay / Dale TNPW1206101KBETY
TNPW Series, Thin Film, 101kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C