TNPW080598K8BETY
Mfr.Part #
TNPW080598K8BETY
Description
RES 98.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated :
150V
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
98.8kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Datasheets
TNPW080598K8BETY
Vishay / Dale TNPW080598K8BETY
TNPW Series, Thin Film, 98.8kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C