TNPW080583K5BETY
Mfr.Part #
TNPW080583K5BETY
Description
RES 83.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
83.5kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
155°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Datasheets
TNPW080583K5BETY
Vishay / Dale TNPW080583K5BETY
TNPW Series, Thin Film, 83.5kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C