TNPW08056K26BYEN
Mfr.Part #
TNPW08056K26BYEN
Description
RES 6.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Contact Plating :
Tin
Resistance :
6.26kOhms
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
TNPW08056K26BYEN
Vishay / Dale TNPW08056K26BYEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 6.26kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C