TNPW08056K26BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW08056K26BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
Not
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Depth :
1.25mm
Resistance :
6.26kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.2mm
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power Rating :
125mW
Length :
2mm
Weight :
5.499807mg
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
150V
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TNPW08056K26BEEN
Vishay / Dale TNPW08056K26BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 6.26kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C