TNPW080568R0BEEN
Mfr.Part #
TNPW080568R0BEEN
Description
RES 68 OHM 0.1% 1/8W 0805
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
150V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
68Ohm
Published :
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
558.8μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW080568R0BEEN
Vishay / Dale TNPW080568R0BEEN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 68Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C