TNPW0805665RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0805665RBEEA
Description
RES 665 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Number of Pins :
2
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
75V
Ratings :
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
665Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
1 (Unlimited)
Published :
Length :
2.0066mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
125mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
TNPW0805665RBEEA
Vishay / Dale TNPW0805665RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 665Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C