TNPW080560R4BEEN
Mfr.Part #
TNPW080560R4BEEN
Description
RES 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.2446mm
Voltage - Rated :
150V
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Length :
2.0066mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
125mW
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
60.4Ohms
Datasheets
TNPW080560R4BEEN
Vishay / Dale TNPW080560R4BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 60.4Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C