TNPW080556K2BETA
Mfr.Part #
TNPW080556K2BETA
Description
RES 56.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military
Resistance :
56.2kOhms
Series :
TNPW
Tolerance :
±0.1%
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
2
Length :
2.0066mm
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
125mW
Width :
1.25mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW080556K2BETA
Vishay / Dale TNPW080556K2BETA
TNPW Series, Thin Film, 56.2kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C