TNPW080555K6BXEN
Mfr.Part #
TNPW080555K6BXEN
Description
RES 55.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
55.6kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW080555K6BXEN
Vishay / Dale TNPW080555K6BXEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 55.6kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C