TNPW080551R1BYCN
Mfr.Part #
TNPW080551R1BYCN
Description
RES 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Military
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
125mW
Series :
TNPW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 150V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
51.1Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
TNPW080551R1BYCN
Vishay / Dale TNPW080551R1BYCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 51.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C