TNPW080551K1BETY
Mfr.Part #
TNPW080551K1BETY
Description
RES 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
125mW
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
51.1kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW080551K1BETY
Vishay / Dale TNPW080551K1BETY
TNPW Series, Thin Film, 51.1kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C