TNPW080540K2BETY
Mfr.Part #
TNPW080540K2BETY
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
150V
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
40.2kOhms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
TNPW
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW080540K2BETY
Vishay / Dale TNPW080540K2BETY
TNPW Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C