TNPW080540K2BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW080540K2BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TNPW e3
Power Rating :
125mW
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
40.2kOhms
Width :
1.2446mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Supplier Device Package :
Published :
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.0066mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
125mW
Termination :
SMD/SMT
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TNPW080540K2BEEN
Vishay / Dale TNPW080540K2BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C