TNPW08053K16FETA
Mfr.Part #
TNPW08053K16FETA
Description
RES 3.16K OHM 1% 1/8W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Supplier Device Package :
Feature :
Military
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Resistance :
3.16kOhms
Power Rating :
125mW
Series :
TNPW
0805 (2012 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW08053K16FETA
Vishay / Dale TNPW08053K16FETA
TNPW Series, Thin Film, 3.16kOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~125°C