TNPW0805316RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0805316RBEEN
Description
RES 316 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
316Ohm
Datasheets
TNPW0805316RBEEN
Vishay / Dale TNPW0805316RBEEN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 316Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C