TNPW0805300RBETA
Mfr.Part #
TNPW0805300RBETA
Description
RES 300 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
300Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
1.2446mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
TNPW0805300RBETA
Vishay / Dale TNPW0805300RBETA
TNPW Series, Thin Film, 300Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C