TNPW0805280KBETA
Mfr.Part #
TNPW0805280KBETA
Description
RES 280K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
558.8μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Working Voltage :
150V
Thin Film
Max Power Dissipation :
125mW
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 150V
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Resistance :
280kOhm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW0805280KBETA
Vishay / Dale TNPW0805280KBETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 280kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C