TNPW0805261RBETA
Mfr.Part #
TNPW0805261RBETA
Description
RES 261 OHM 0.1% 1/8W 0805
Power Rating :
125mW
Width :
1.2446mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
261Ohms
Published :
Length :
2.0066mm
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW0805261RBETA
Vishay / Dale TNPW0805261RBETA
TNPW Series, Thin Film, 261Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C