TNPW0805261RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0805261RBEEN
Description
RES 261 OHM 0.1% 1/8W 0805
Stock
288
In Stock :
288
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
2016
Resistance :
261Ohms
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
125mW
Termination :
SMD/SMT
Series :
TNPW e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
2012
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
5.499807mg
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
2.0066mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Width :
1.2446mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
125mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW0805261RBEEN
Vishay / Dale TNPW0805261RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 261Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C