TNPW0805243RDEEA
Mfr.Part #
TNPW0805243RDEEA
Description
RES 243 OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance :
243Ohms
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Published :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW e3
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
TNPW0805243RDEEA
Vishay / Dale TNPW0805243RDEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 243Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C