TNPW0805237KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0805237KBEEN
Description
RES 237K OHM 0.1% 1/8W 0805
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
237kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
125mW
Length :
2.0066mm
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
150V
Contact Plating :
Tin
13 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Weight :
5.499807mg
Width :
1.2446mm
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
558.8μm
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW0805237KBEEN
Vishay / Dale TNPW0805237KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 237kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C