TNPW0805226RBETA
Mfr.Part #
TNPW0805226RBETA
Description
RES 226 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
226Ohms
Weight :
5.499807mg
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW
Width :
1.2446mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
TNPW0805226RBETA
Vishay / Dale TNPW0805226RBETA
TNPW Series, Thin Film, 226Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C