TNPW0805226RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0805226RBEEA
Description
RES 226 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
150V
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
558.8μm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
226Ohms
Width :
1.2446mm
Weight :
5.499807mg
Series :
TNPW e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
75V
Contact Plating :
Tin
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW0805226RBEEA
Vishay / Dale TNPW0805226RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 226Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C