TNPW080520K5BETA
Mfr.Part #
TNPW080520K5BETA
Description
RES 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.2446mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Resistance :
20.5kOhms
Length :
2.0066mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
150V
Feature :
Military
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Height :
558.8μm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
TNPW080520K5BETA
Vishay / Dale TNPW080520K5BETA
TNPW Series, Thin Film, 20.5kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C