TNPW080520K0BXEN
Mfr.Part #
TNPW080520K0BXEN
Description
RES 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Length :
2.0066mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power Rating :
125mW
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
20kOhms
Tolerance :
±0.1%
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW e3
Width :
1.2446mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW080520K0BXEN
Vishay / Dale TNPW080520K0BXEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 20kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C