TNPW080520K0BETA
Mfr.Part #
TNPW080520K0BETA
Description
RES 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Voltage - Rated :
150V
Supplier Device Package :
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
20kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Composition :
Thin Film
Width :
1.2446mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2.0066mm
Feature :
Military
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TNPW080520K0BETA
Vishay / Dale TNPW080520K0BETA
TNPW Series, Thin Film, 20kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C