TNPW08051K56BEEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW08051K56BEEN
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.56K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Length :
2mm
Height :
450μm
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
1.56kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Series :
TNPW e3
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Width :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
150V
Datasheets
TNPW08051K56BEEN
Vishay / Dale TNPW08051K56BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.56kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C