TNPW08051K15BEEN
Mfr.Part #
TNPW08051K15BEEN
Description
RES 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Resistance :
1.15kOhms
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.0066mm
Max Power Dissipation :
125mW
Supplier Device Package :
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
150V
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Weight :
5.499807mg
Datasheets
TNPW08051K15BEEN
Vishay / Dale TNPW08051K15BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.15kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C