TNPW0805182KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0805182KBEEN
Description
RES 182K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
100V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
182kOhms
Published :
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.0066mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW e3
Supplier Device Package :
Width :
1.2446mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
558.8μm
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
TNPW0805182KBEEN
Vishay / Dale TNPW0805182KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 182kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C