TNPW0805180KBXCN
Mfr.Part #
TNPW0805180KBXCN
Description
RES 180K OHM 0.1% 1/8W 0805
Resistance :
180kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Thin Film
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 150V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Feature :
Military
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Datasheets
TNPW0805180KBXCN
Vishay / Dale TNPW0805180KBXCN
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 180kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C