TNPW0805180KBEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0805180KBEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 180K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
180kOhms
Length :
2mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supplier Device Package :
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Width :
1.2446mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Height :
558.8μm
Series :
TNPW e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
150V
Weight :
5.499807mg
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
TNPW0805180KBEEA
Vishay / Dale TNPW0805180KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 180kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C