TNPW0805176RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0805176RBEEA
Description
RES 176 OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
ROHS3 Compliant
Length :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
100mW
Resistance :
176Ohms
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Tin
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW0805176RBEEA
Vishay / Dale TNPW0805176RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 176Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C