TNPW0805165KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0805165KBEEN
Description
RES 165K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.2446mm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
125mW
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
100V
Resistance :
165kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW e3
Length :
2.0066mm
Voltage - Rated :
150V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
TNPW0805165KBEEN
Vishay / Dale TNPW0805165KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 165kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C