TNPW0805160KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0805160KBEEA
Description
RES 160K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
5.499807mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
160kOhms
Case Code (Imperial) :
Published :
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
13 Weeks
Height :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
75V
Max Power Dissipation :
125mW
Supplier Device Package :
Width :
1.2mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2.0066mm
Datasheets
TNPW0805160KBEEA
Vishay / Dale TNPW0805160KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 160kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C