TNPW0805158RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0805158RBEEA
Description
RES 158 OHM 0.1% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Weight :
5.499807mg
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
558.8μm
Voltage - Rated :
150V
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
75V
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
2.0066mm
Width :
1.2446mm
Resistance :
158Ohms
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
TNPW0805158RBEEA
Vishay / Dale TNPW0805158RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 158Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C