TNPW0805140KDEEA
Mfr.Part #
TNPW0805140KDEEA
Description
RES 140K OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance :
140kOhms
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated DC :
75V
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0805140KDEEA
Vishay / Dale TNPW0805140KDEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 140kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C