TNPW0805126RDETA
Mfr.Part #
TNPW0805126RDETA
Description
RES 126 OHM 0.5% 1/8W 0805
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
126Ohms
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Military
Power Rating :
125mW
Datasheets
TNPW0805126RDETA
Vishay / Dale TNPW0805126RDETA
TNPW Series, Thin Film, 126Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~125°C