TNPW080511R8DHTA
Mfr.Part #
TNPW080511R8DHTA
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 11.8 OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance :
11.8Ohms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
TNPW
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Military
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
TNPW080511R8DHTA
Vishay / Dale TNPW080511R8DHTA
TNPW Series, Thin Film, 11.8Ohms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~125°C